Današnji dan, Tadija, Antonela i ja proveli smo istražujući Chicago. Posjetili smo muzeje te smo imali priliku i svirati na klaviru.
Chinatown je također bio dio naše male ekspedicije koji smo posjetili te smo ujedno i kušali njihovu hranu koja se pokazala ukusnom.
Ova studentska razmjena bila je neopisivo iskustvo u kojem smo se upoznali sa američkom kulturom te načinom života Amerikanaca. Teško je riječima opisati kakav je osjećaj ostao na kraju našeg putovanja, ali ono što mogu reći jest da mi je to putovanje donijelo nova poznanstava, prijatelje i događaje koje ću zauvijek pamtiti. Zahvaljujem se svima koji su sudjelovali u organizaciji navedenog projekta te na bilo koji način bili dio projekta, a posebice se zahvaljujem upravama fakulteta i studentima sa Sveučilišta DePaul iz Chicaga, Centralne Floride iz Orlanda i Fakulteta organizacije i informatike Varaždin Sveučilišta u Zagrebu te njihovim voditeljima - dr. Lucianu Berardiu i Brianu Spittle, McNair i A. Mithchem F., De Pual University Chicago, Michaelu Aldarondo Jeffries s McNair University of Central Florida iz Orlanda i dr. Fabriziu Balcazar s University of Chicago.
Petak je započeo sa sastankom sa dr. Luciano Berardijem, a tema sastanka bilo je istraživanje koje se planira provesti u suradnji između FOI-ja i sveučilišta DePaul. Na sastanku su razrađene smjernice za planirano istraživanje te razjašnjenje određene nejasnoće.
Prije ručka smo imali malo slobodnog vremena, pa sam iskoristila priliku i okušala se u američkom nogometu.
Hrvatska ambasada bila je sljedeća stanica našega putovanja. U ambasadi nas je dočekala generalna konzulica dr.sc. Jelena Grčić Polić sa kojom se razgovaralo o suradnji između FOI-ja i američkih sveučilišta.
Nakon završenog sastanka, uputili smo se prema muzeju umjetnosti u kojem smo pogledali impresivnu izložbu slika.
Dan je započeo javljanjem preko Skype-a na 8. dan međunarodne suradnje koji se održavao FOI-ju. No, javljanje preko Skype-a nije uspjelo, pa smo snimili video zajedno sa američkim kolegama. Snimanje videa je uspješno prošlo te smo se nakon snimanja uputili na sastanak osoblja sveučilišta DePaul. Sastanak osoblja je bio interesantan i opušten, a sudionici sastanka su pomno odgovarali na naša pitanja. Razgovaralo se o načinima rada sveučilišta (FOI i DePaul) te su uspoređivane razlike između navedenih ustanova. Nakon završetka sastanka, uslijedio je opušteni dio odnosno razgledavanje Chicaga, a najinteresantniji dio je bilo razgledavanje zgrade Wills Tower.
Willis Tower je poslovna zgrada u kojoj se nalazi više od 100 poduzeća. Navedena zgrada je najviša u zapadnoi hemisferi, a obuhvaća više od 4,5 milijuna četvornih metara uključujući i SKYDECK koji se nalazi na 103. katu te sadrži staklenu platformu za gledanje koja privlači više od 1,5 milijuna posjetitelja godišnje.
No, kako se razgledavanje ne bi baziralo samo na građevinama, odlučili smo istražiti prirodne ljepote Chicaga, stoga smo se uputili prema jezeru Michigan. Jezero Michigan jest jedno pet velikih jezera Sjeverne Amerike čija površina iznosi 58.016 km2. Šetnja pokraj jezera je bila vrlo relaksirajuća, a pogled na jezero bio je neopisiv.
Srijeda je bio dan posvećen razgledavanju sveučilišta. Posjetili smo Northwestern University i University of Illinois. Northwestern University je privatno sveučilište koje se nalazi u mjestu Evanston. Ono pruža vrlo kvalitetan akademski program na kojem predavanja održavaju svjetski poznati profesori. Interesantna činjenica jest da je u razdoblju od 2013.-2014. sveučilište sponzoriralo istraživanja u vrijednosti od 550 milijuna dolara.
Na sveučilištu Northwestern je održan panel studenata diplomskih studija koji su pričali o svojim istraživanjima te o vlastitom iskustvu vezanim za studiranje na navedenom sveučilištu. Potom smo krenuli u obilazak sveučilišta koji studentima pruža vrhunske uvjete za kvalitetno studiranje.
Nakon što smo završili obilazak Northwestern sveučilišta, posjetili smo University of Illinois. Navedeno sveučilište ima reputaciju kao jednog od lidera svjetske klase u istraživanjima, nastavi i javnom angažmanu. Zanimljivo jest to da ukupno godišnje financiranje istraživanja navedenog sveučilišta premašuje 600 milijuna dolara.
Završetkom obilaska sveučilišta, uputili smo se u dvoranu gdje je profesorica doc. dr.sc. Violeta Vidaček-Hainš održala prezentaciju o projektima vezanima za invaliditet, dok je Tadija Bagarić pričao o vlastitim volonterskim iskustvima. Nakon održanih prezentacija i diskusije vezane za navedene teme, sastali smo se sa profesorom i direktorom Fabriciom Balcazarom te razmjenili iskustva u području rada sa osobama sa invaliditetom.
Početak tjedna započeo je sa putovanjem u Chicago. Na aerodromu u Chicagu, dočekao nas je Dr. Luciano Berardi, direktor Mitchem Fellows i TRIO McNair-a koji je bio vrlo gostoljubiv.
Vrlo važan događaj kojemu smo prisutvovali u utorak, bio je 6. međunarodni studentski simpozij. Prije početka simpozija, održan je panel eksperata koji su predstavili svoje projekte te raspravljali o važnosti interkulturalnog okruženja te razmjene. Zatim je uslijedio studentski simpozij na kojem smo sa posjetiteljima simpozija diskutirali o provedenom istraživanju.
Nakon dužeg čavrljanja, završio je simpozij te smo krenuli u obilazak sveučilišta DePaul koji je sve samo ne običan. Nevjerojatno kako je sve lijepo uređeno i koliko je truda uloženo da bi se studentima omogućili vrhunski uvjeti za studiranje.
Vikend je u SAD-u već tradicionalno rezerviran za socio-kulturološka zbivanja te smo tako subotu iskoristili za posjet jednom od najpoznatijih svjetskih parkova Disney Worldu.
Nedjelju smo posvetili znanosti, pa smo zajedno s kolegama iz UCF McNair programa posjetili Kennedy Space Centar (NASA-u) nedaleko od Orlanda.
Obzirom da je za sutra planirano lansiranje nove rakete u orbitu Zemlje, imali smo izvrsnu priliku upoznati se s detaljima projekta, kao i informacijama o načinima izgradnje i lansiranja objekata u svemir. Takve su stvari doista pravi prikaz tehnoloških dostignuća.
Jutro je započelo sa razgledavanjem studentskog kampusa. Nevjerojatno je koliko je taj kampus velik, a kako je sve uređeno ne treba niti pričati. Sveučilište ima 5 načela koja možete vidjeti na fotografiji.
Nakon razgledavanja, slušali smo diskusiju između Kate Mulgrew i dr. Briana Greene-a o razlici između STEM disciplina (science, technology, engineering, and mathematics) i umjetnosti koja je bila sve samo ne dosadna sa dozom humora.
Potom smo prezentirali svoja istraživanja pred studentima američkog sveučilišta koji su pozorno slušali naša izlaganja, a zatim smo posjetili direktora interdisciplinarnih studija dr. Elliota Vittesa.
Na fotografiji (ispod) možete vidjetli logo, a priča vezana za logo kaže da ne smijete na njega stati ukoliko želite diplomirati, no ukoliko stanete, nećete diplomirati.
Nakon odrađenih prezentacija i sastanaka, imali smo priliku volontirati na kampusu.
Vrlo je zanimljivo kako u Orlandu postoji volonterska organizacija slična našoj socijalnoj samoposluzi, a zove se „Pantry“. Volonteri su studenti agronomije koji brinu o vrtu čije proizvode dijele siromašnim studentima, a koji studiraju na UCF-u.
U Orlando smo stigli u četvrtak 09.04. poslije 21h, a u zračnoj luci su nas dočekali Alen Delić (bivši student FOI-ja) te Michael Jeffries (Direktor McNair TRIO University of Central Florida).
Dočekani smo sa natpisom „Dobrodošli kući“ koji možete vidjeti na fotografiji. Navedeni natpis ima svoju povijest, a ona je krenula sa početkom suradnje između FOI-ja i sveučilišta University of Central Florida. Naime, kada su studenti iz iz FOI-ja 2010. godine došli u Ameriku, dočekani su sa navedenim natpisom, potom se taj natpis predao FOI-jevcima koji su sljedeći puta sa tim istim natpisom dočekali studente iz Amerike i tako je postala tradicija da se taj natpis svake godine prenosi.
Pozdrav svima :)
Ja sam Antonija Milak, studentica sam 1. godine diplomskog studija na Fakultetu organizacije i informatike, smjer: Ekonomika poduzetništva.
Jedna sam od troje odabranih studenata koji će sudjelovati na „6th Student’s Symposium: Research Topics on Intercultural learning in the International Context”. Sudjelovanje na simpoziju uključuje prezentiranje vlastitog istraživanja na UCF-u (University of Central Florida) u Orlandu te na UDP-u (University DePaul) u Chicagu.
Vjerujem da ću ondje steći nova poznanstva te upoznati američku kulturu. Nadalje, sudjelovanje na simpoziju omogućit će mi razmjenu istraživačkog iskustva sa studentima u Americi te mogućnost unapređenja stečenih istraživačkih vještina.
Moj boravak u Orlandu i Chicagu možete pratiti putem ovog bloga.
Uvodni video: