• Login
  • Hrvatski
  • English


Odmah na povratku u Zagreb mogao sam zaključiti kako sam proveo 10 vrlo kvalitetnih dana na Floridi. Vjerujem kako smo u vremenu provedenom na Sveučilištu u Centraljon Floridi (UCF), kao i ostalim mjestima koje smo posjetili mogli doznati vrlo kvalitetne informacije, kako o samoj kulturi, tako i o edukaciji i sveučilištima u SAD-u. 

Osobe koje smo upoznali, kako studente, tako i profesore i ostalo osoblje zaista su nam mogle dati uvid u ono "kako stvari tamo funkcioniraju". U narednom ću razdoblju pokušati što je moguće više informacija podijeliti sa studentima na našem Fakultetu.

FOI@UCF_NASA

Vjerujem kako su i naša istraživanja i prezentacije pomogle u razvoju projekta (suradnje), te kako su i kolege s američke strane mogle nučiti nešto novo, te se nadam daljnjem razvoju suradnje. 

Želim zahvaliti timu (Katarini, Jeleni, Ozanu, Matiji i Ivoru) i voditeljici prof. dr. sc. Violeti Vidaček-Hainš na lijepoj suradnji i druženju, te Fakultetu organizacije i informatike što mi je omogućio sudjelovanje na ovoj suradnji. 

Zadnje udaljavanje iz Orlanda bilo je namijenjeno odlasku u NASA-u, točnije The National Aeronautics and Space Administration. Jedno od najvećih svjetskih istraživačkih centara, a ponajprije na istraživanju avijavcije i svemira zapravo je i istraživački centar za mnoga druga područja. Na primjer, način na koji danas rade svi "pametni mobiteli" zapravo je osmišljen u NASA-i za potrebe američke vojske.

Jelena u NASA-i

Glavni dio istraživanja ipak je odlazak u svemir, pa smo tako obišli sve postrojenja u kojima se vrši razvoj, ali i samo polijetanje i slijetanje raketa i satelita u svemir. Zgrada u kojoj se vrši izgradnja raketa druga je volumenom najveća zgrada u SAD-u. Ironično, formalno ima samo jedan kat. 

Samo lansiranje vrši se na odvojenim objektima, a do kojih se rakete dovode "vozilima" namijenjenima samo za to, a koja mogu postići najveći brzinu od 1 milje na sat. U NASA-i smo između ostalog mogli vidjeti sljedeća postrojenja:

  • Sjedište NASA-e
  • Kompleks za lansiranje 39
  • Kompleks za lansiranje 39A
  • Kompleks za lansiranje 39B
  • Glavni kontrolni centar
  • Centar za razvoj
  • VIP sektor i PRESS sektor za lansiranje
  • Centar za izgradnju
  • Kompleks za posjetitelje
NASA centar izgranje

Odlazak u NASA-u popunio je moju sliku o veličini te organizacije. Osim o broju ljudi koji tamo rade, mislim i na površinu koju njihovi kompleksi zauzimaju. Koliko je zapravo sve veliko govori i činjenica da se samo na području NASA-e na Floridi nalazi najveći broj orlova na svijetu. 

Najveća konferencija na kojoj smo sudjelovali uz sve ostale obaveze je i Information Fluency Conference, također na Sveučilištu na kojem se nalazimo. Više o samoj konferenciji moguće je pročitati ovdje.

Information Fluency

U uvodnom smo predavanju mogli slušati o glavnim preprekama u današnjem širenju točnih/kvalitetnih/pravodobnih informacija, a ponajviše onih koje koriste studenti u edukaciji, a na što se Information Fluency najviše i oslanja. Mnogi stručnjaci samostalno nude različita rješenja za probleme s kojima se susrećemo, no zadnjih nekoliko godina pokušavaju se uvesti "širi standardi" koji bi se odnosili na zajedničko rješavanje problema. Kao i kod velikog broja drugih stvari, globalno širenje podrazumijeva i globalni (zajednički) pristup. 

Violeta Vidacek Hains

Jedno od izlaganja na konferenciji bilo je i ono doc. dr. sc. Violete Vidaček-Hainš u suradnji s Renatom Horvatek i Michaelom Aldarondom-Jeffriesem. Oni su putem postera prezentirali suradnju između Fakulteta organizacije i informatike i Sveučilišta u Centralnoj Floridi na kojem boravimo. Nadam se kako će i naša iskustva pomoći daljnjem razvoju istraživanja, ali ponajprije i nastavku ovakve vrste suradnje između Sveučilišta. Osobno smatram kako su ovakva iskustva vrlo dobra za sve studente koji u suradnjama sudjeluju na bilo koji način, te da mogu pomoći u kvalitetnom informiranju studenata o različitim aspektima, a što je vrlo važno za za svakog pojedinca. 

Pretpostavljam kako će vrijeme provedeno s ambasadoricom Harriet L. Elam-Thomas biti opisano u svim tekstovima koje će kolege napisati, no isto mora biti nezaobilazno i kod mene.

Provesti vrijeme u neformalnom druženju u kojem vlada gotovo formalno ponašanje sudionika u razgovoru s osobom koja je bila visoko pozicionirana u američkoj diplomaciji, a koja i danas nosi titulu ambasadorice (jer je ta titula doživotna) jednostavno je bilo savršeno.

Ambassador

Ambasadorica nas je ugostila u svojoj sobi za sastanke, točnije „dnevnom boravku“ na odjelu na kojem radi na Sveučilištu. Gotovo dva sata proveli smo slušajući anegdote koje ima iz svog života, ali i savjete o raznim temama. Ambasadorica na kvalitetan način, s malom dozom "ljutnje" prema društvu vrlo dobro poznaje prednosti i nedostatke istoga u cjelini te o njima govori na, sugovorniku prikladan način. 

Govorila je o svojoj 37 godina dugoj diplomatskoj karijeri, jezicima koje govori, samom svom životu. Govorila je i o američkom i europskom sustavu školovanja, dobrim i lošim strananama američkog društva i politike. Jednostavno rečeno, govorila je puno, a sve je bilo zanimljivo. 

Uvjeren sam kako su baš ovakva iskustva više nego korisna kada se radi o formalnom dijelu ovakvog putovanja. 

Dugačak dan je započeo spajanjem Varaždina, Graza i Orlanda u video konferenciju. Naime, prije kolega Ozana i Matije, svoje su prezentacije održali prodekanica Fakuleta organizacije i informatike prof. dr. sc. Diana Šimić iz Varaždina, te kolega Bogdan Okreša-Đurić koji se nalazi na studentskoj razmjeni u Grazu. Njih su nam dvoje na vrlo kvalitetan način zapravo pokazali što se trenutno događa u svijetu informacijsko-komunikacijske tehnologije. 

Nakon toga započele su i prve istraživačke prezentacije i to one kolega Ozana i Matije na temu ICT i ljudskih prava. 

Konferencija1

Nakon ručka održali smo sastanak s voditeljem međunarodne suradnje za Europu, a potom smo sudjelovali i na prezentaciji u uredu za međunarodnu suradnju Sveučilišta. Vrlo korisne informacije u vezi potencijalnog studiranja/ razmjene studenata mogli smo saznati prilikom tih razgovora, a za koje vjerujem da ćemo na različite načine podijeliti sa svim zainteresiranim studentima našeg Sveučilišta. 

UCF je jedan od najbrže rastućih fakulteta u SAD-u, no ne samo po broju studenata, nego i po kvaliteti programa koje nudi. Bilo koja suradnja ostvarena s tim Sveučilištem ili samo studirenje na istome može samo dovesti do veće kvalitete pojedinca ili grupe ljudi.

International office

Podnevni raspored odveo nas je na Florida Interactive Entertainment Academy (FIEA). Dio je to Sveučilišta u kojem se studenti bave samo jednime: stvaranjem računalnih igara. Njihov program traje četiri semestra, a za vrijeme kojega oni uče kako napraviti računalnu igru. Ne samo da uče, nego istu i rade. Veliki broj studenata tog programa (programera, dizajnera) danas radi u najpoznatijim organizacijama za razvoj društvenih igara, a njihove igre iz "fakultetskih dana" dostupne su na tržištu. 

Vrlo naporan dan završio je kulturnim događanjem, mjuziklom The Wicked, koji je oduševio nekoliko tisuća ljudi, a između svih njih i kolege, kao i mene samoga.   

Poznata 9am - 5pm "američka" metoda radnog dana bila je vidljiva i na našem rasporedu ovog, u Orlandu vrlo sunčanog i toplog, ponedjeljka. 

Prvi smo se puta uputili na kampus Sveučilišta. Tamo smo dan započeli sastankom u kojem smo se upoznali s detaljnim rasporedom za cijeli tjedan i ostalim bitnim pojedinostima vezanima uz konferencije na kojima sudjelujemo, a zatim smo održali i prve prezentacije. 

Imao sam čast otvoriti "sezonu prezentiranja", te američkim kolegama i njihovim suradnicima sa Sveučilišta prezentirati hrvatski školski sustav. U svojem sam izlaganju pokušao objasniti osnovna svojstva školskog sustava u Hrvatskoj, te dočarati kako izgleda samo školovanje u osnovnoj i srednjoj školi, a sve povezujući s razlikama američkog sustava. 

Presenting

Nakon moje prezentacije kolegica Katarina Pažur predstavila je i naš Fakultet organizacije i informatike, dok je kolega Matija Kapić predstavio grad Varaždin. 

S američke su nas strane naše glavne domaćice Lilian i Laura upoznale s američkim školskim sustavom i povijesti UCF-a na kojem se nalazimo. 

Zanimljivo je bilo vidjeti neke podatke o Sveučilištu. Ovo je sveučilište najveće po broju studenata u Floridi, a drugo najveće u SAD-u, a broji preko 56000 studenata. Kada bismo to usporedili s našim Sveučilištem u Zagrebu vidjeli bismo kako smo po broju studenata vrlo slični. Također je zanimljivo kako je 23% studenata starije od 25 godina. Studenti dolaze iz 140 država svijeta, ali i svih saveznih država SAD-a. 

Sveučilište u centralnoj Floridi poznato je po mnogim programima, a prije svega onima vezanima uz ekonomiju, edukaciju, psihologiju, dok im je jedan od poznatijih programa i interdisciplinarni studij, na kojem studenti sami biraju različite kombinacije grana u kojima se školuju. 

UCF

Nakon kratke stanke za ručak nastavili smo s prezentacijama, točnije s prezentacijom voditeljice odjela knjižnica na UCF-u, ujedno i rođenom Zadrankom, Lajle Miletić Vejzović. Ona nas je upoznala s podacima i informacijama koje posjeduje knjižnica Sveučilišta, kao i bazama podataka koje se koriste. Također nam je pokazala i mogućnosti pretraživanja stručne literature u njihovim vlastitim, ali i svjetskim bazama koje su njima/nama dostupne, a gdje je između ostalog govorila i o bazi WorldCat. 

Ostatak smo dana koristili za društveno koristan rad, točnije volontiranje, koje je inače vrlo popularno, ali i obavezno za mnoge studente, kao i ostale stanovnike na Floridi. Uputili smo se u sveučilišni arboretum. Lopata u ruke i na polje. Za svoj smo trud zaradili i besplatnu hranu, točnije povrće koje se nalazilo na vrtu arboretuma, a koje se vrlo dobro uklopilo u našu večeru. 

Arboretum

Odlazak u Universal, jedan od najpoznatijih zabavnih parkova već drugi dan boravka u Orlandu nije bilo "uzimanje odmora" od napornog prvog dana, već usklađivanje rasporeda s nedjeljom koja je i ovdje u većini slučajeva neradni dan.

Lijepo je zapravo bilo iskoristiti dan za opuštanje i neformalno druženje, a sve kako bismo se odmorili za potpuno popunjen raspored idući tjedan. 

Hello!

Radna i korisna subota. 

Teško je bilo bolje započeti formalni dio putovanja od onoga što su nam priredili naši domaćini, a to je odlazak na prvu konferenciju takve vrste na Floridi, Florida Statewide Student Research Symposium u Jacksonvilleu na Floridi. Konferencija je to na kojoj su se predstavljali mnogi istraživački radovi studenata iz cijele države. Takvo što bila je izvrsna prilika za upoznavanje s načinima i vrstama istraživanja studenata u Americi.

Jacksonville conference

Kako se radilo o interdisciplinarnoj konferenciji, mogli smo se upoznati sa zanimljivim radovima iz različitih polja znanosti. Vrijeme smo iskoristili za direktne razgovore sa studentima koji su predstavljali svoja istraživanja, to jest radove. 

Drugi dio konferencije smo iskoristili za sudjelovanje na prezentacijama različitih profesora koje su se prije svega odnosile na načine izrade i prezentacije vlastitih istraživanja. 

Blog

RSS Feed

Oznake

Arhiva

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
jankovic@marko-jankovic1.from.hr info@marko-jankovic1.from.hr admin@marko-jankovic1.from.hr markec@marko-jankovic1.from.hr mj@marko-jankovic1.from.hr glavni@marko-jankovic1.from.hr marijana-tkalec1.from.hr web.marijana-tkalec1.from.hr www.marijana-tkalec1.from.hr marko-jankovic1.from.hr www.marko-jankovic1.from.hr www.marko-jankovic1.from.hr ivan@rupica.org boris@rupica.org ana@rupica.org thomas@rupica.org www.rupica.org