Can we ask for more??
Jeste li ikad zapitali što točno znači skraćenica NASA i što točno ona radi? Nakon posjeta NASA Kennedy Space Centru saznali smo odgovore na ova pitanja. NASA - National Aeronautics and Space Administration je organizacija američke vlade čija je vizija istražiti i otkriti nešto nepoznato što će služiti cijelom čovječanstvu. Preko više od 50 godina NASA pokušava otrkiti što ima u svemiru, kako se može doći do tamo, što ima na Zemlji i što može učinit naš život boljim. NASA je osnovana na inicijativu predsjednika Dwighta D. Eisenhowera 1958. godine kao odgovor na sovjetska istraživanja svemira.
NASA danas ima četiri glavna odjela: aeronautika, istraživanje, znanstveni odjel i operacije u svemiru.
Od srijede do petka na UCF-u se održavala konferencija pod nazivom Information Fluency. Information Fluency je relativno noviji pojam, a obuhvaća vještine koje se odnose na informatičku i kompjutersku pismenost te kritičko razmišljanje. Cilj ove discipline je istaknuti probleme kompjuterske i informatičke pismenosti i pronaći rješenja na akademskoj razini. Na ovoj konferenciji se raspravljalo o tome koje su vještine potrebne studentima za pronalaženje i obradu odgovarajućih informacija u 21.-om stoljeću.
Profesorica dr.sc. Vidaček-Hainš u suradnji s Michaelom Jeffriesom i Renatom Horvatek je izlagala svoj rad na temu "Enhancing Information Fluency in Students Through Study Abroad and Transcultural Communication".
Harriet L. Elam-Thomas je trenutna direktorica UCF diplomatskog programa. 65-godišnja gospođa ambasadorica je provela 37 godina radeći kao američka ambasadorica po svijetu. Bila je ataše za kulturu u Turskoj, Grčkoj i Senegalu. Ručak s njom ostavio je snažan dojam na sve nas. U kratkom vremenu diskutirali smo o obrazovnom sustavu SAD-a i Hrvatske, nekim političkim pitanjima, percepciji Amerike u svijetu te o međuljudskim odnosima.
Trenutno je direktorica diplomatskog programa i profesorica. Za sebe kaže da ne voli izvoditi klasične ispite, već studentima daje praktične zadatke te im kroz primjere pokušava pružiti iskustvo koje je potrebno za rad u diplomaciji.
Kroz ovih nekoliko dana imali smo priliku detaljno se upoznati s sveučilištem, campusom i nekim njegovim odjelima.
Ako ste ikad razmišljali o studiranju u SAD-u onda vam predlažem UCF sveučilište. Sve informacije o studiranju možete dobiti od International Service Offica. Studiranje u SAD-u za naš standard je dosta skupo. Godišnji troškovi koji uključuju školarinu i životne troškove su oko 30000 dolara na UCF-u. Cifra je, kao što rekoh, jako velika, ali postoje razni oblici stipendiranja i Internationl Service Office je taj koji će vam pomoći.
Tim iz International Service Officea
Jedan od zanimljivijih fakulteta za FOI-jevce na UCF-u je svakako Florida Interactive Entertainment Academy (FIEA). Ovo je diplomski studij koji obrazuje studente kako raditi video igrice. Godišnje upisuje 60 studenata na tri smjera: programiranje, produkcija i dizajn. Kroz dvije godine studenti rade nekoliko projekata tj. Igrica, a na kraju se zapošljavaju u tvrtkama poput Cartoon Networka, Universal Studija, BBCa, itd.
FIEA studio
Također je važno istaknuti da nas je primio potpredsjednik UCF-a Rick Schell. Upoznao nas je s poviješću sveučilište, te njegovom misijom i vizijom.
Rick Schell u FOI majici
Utorak i srijeda bili su obilježeni našim prezentacijama. Prezentirali smo radove i istraživanja na kojima smo radili oko dva mjeseca. Jedan od ciljeva ove konferencije i suradnje McNair School Programa i FOI je poticanje istraživačkog rada među studentima.
Ivor Šebalj - How project based on student exchange can affect student perception
Alen Delić – Research on College students Perceptions Across Different Countries
Katarina Pažur – The Reflection of Cultural Diversities on the Information Fluency and Communication in Higher Education
Moja malenkost – Web 3.0 and Problems in Cultural Diverse Environment
Odličan uvod u Ozanovu i Matijinu prezentaciju napravila je prodekanica dr.Diana Šimić, koja se preko skype uključila u konferenciju i održala prezentaciju na temu International and Regional Policies for e-Democracy and e-Perception.
Ozano Rokov – New Information and Communication Technologies and Human Rights
Matija Kapić – Influence of ICTs on our Freedom
Universal studio je definitivno ostavio dojam na sve nas, ali vrijeme je da se vratimo u realnost. Ponedjeljak smo poceli s laganim zagrijavanjem za tjedan. Prve prezentacije su odrzali Alen, Matija, Katarina, Lili i Laura. Alen i Lili su nam dali uvid u hrvatski i americki obrazovni sustav, a Katarina i Laura predstavile FOI odnosno Sveuciliste Centralne Floride (UCF). U obrazovnim sustavima razlike su najvise prisutne u visokom obrazovanju, posebno u nacinu prijavljivanja na fakultete. UCF je trenutno po velicini sveuciliste u SAD-u te ima oko 56000 studenata, usporedbe radi Zagrebacko sveuciliste ima oko 54000 studenata.
Nakon prezentaciju malo smo se prosetali po kampusu. Na jednom mjestu su smjesteni svi fakulteti i istrazivacki centri. Povrsina kampusa je toliko velika da cak postoji i prijevoz unutar campusa. Trenutno nema puno studenata na faksu jer su proljetni praznici. Ono sto nam je bilo najzanimljivije u razgledavanje kampusa jest zgrada studentskih udruga, koja je veca od zgrade FOI-ja.
Popodne smo proveli u arboretumu koji se nalazi u sklopu campusa. Drustveno koristan rad je vrlo bitan u americkom drustvu i svi imaju razvijenu svijest o tome. Pri prijavi za fakultet jedan od uvijeta je 200 sati volonterskog rada. Jeste li se ikad zapitali sto Vi mozete napraviti za drustvo i okolinu u kojoj zivite?
Do slijedeceg tipkanja...
Mislim da sam naslov sve govori. Cijeli dan smo proveli u Universal studio, jednoj od glavnih atrakcija na Floridi. Mislim da nema voznje na koju nismo otisli, a ne neke cak i dvaput. U nekoliko trenutaka svi smo se vratili u djetinjstvo i poistovjetili sa svojim junacima i super herojima kao sto su Spiderman, Harry Potter, Hulk, Cat in the Hat, etc. Jedinstven dan, pun adrenalina i veselih emocija. Slike ce ipak reci vise nego sto ja mogu opisati rjecima.
Nakon prvih dojmova, vrijeme je da se pocne i radit nesto. Al prije rada evo malo i dojmova. Ovdje je sve veliko i siroko, al stvarno sve. Svaka cesta ima minimalno 6 traka, po tri u svakom smjeru. Naravno, i automobili su veliki. Jos uvijek nismo vidjeli mali, gradski automobil. Svi voze sedane ili jeepove. Ovdje je nezamislivo zivjeti bez automobila i naravno svi ih imaju i studenti i umirovljenici.
U subotu ranom zorom smo se uputili za Jacksonville, povrsinom najveci grad u SAD-u. U Jacksonvillu se odrzavala konferencija pod nazivom Exellence in Undergraduate Research. Ovaj simpozijum je organiziralo Sveuciliste Sjeverna Florida. Studenti s preddiplomskog studiju imaju priliku prezentirati svoja istrazivanja studentima i profesorima. Takodjer imaju priliku povezati se s ostalim sveucilistima i pronaci novo sveuciliste ya nastavak svog studiranja. Za prezentiranje se ne koristi Power Point, vec posteri te imate priliku pristupiti svakom studentu osobno i saznati nesto vise o samom istrazivanju, metodama koje su koristene i sl.
Na povratku u Orlando posjetili smo grad St.Augustine, jedan od najstarijih gradova u SAD-u.
Heelloooo FOI!!
This is Florida koling!
Slanje aplikacije->dovršavanje rada na temu „Information Fluency and Cultural Diversity“->vađenje vize->osiguranje->pakiranje. Da, spremna sam za Floridu, moje drugo putovanje preko bare, a prvo za SAD.
Let London-Orlando trajao je 9h. Čovjek sam sebe ponekad iznenadi kako se sve može zabaviti u avionu. Dobra ekipa, video i audio kanal i devet sati prodje u tren.
U Orlandu su nas dočekali Michael, Laura i Lili, a smješteni smo u Rosen Campusu, jedno od mnogih studentskih campusa na Floridi. Laura i Lili su članice McNair Scholars Programa, a Michael je voditelj. McNair Program je edukativni centar koji priprema studente za nastavak skolovanja. FOI i McNair Program vec dvije godine usko suradjuju zahvaljujuci prodekanici s UCF-a Alison Morrison-Shetler.
Sad bjezim dalje, do skorog tipkanja...